ÖTILLÖ The Swimrun World Championship

Teams 2016
Jakob Edholm
International partners
  • Head
  • Campz Addnature
  • Garmin
  • Vivo Barefoot
National partners
  • Apollo
  • CrownHealth
Destination partners
  • Utö Värdshus
  • Stockholms Capital of Scandinavia
  • Haninge Kommun
Suppliers
  • Gococo
  • Lifeproof
  • Nynäshamns Ångbryggeri
  • Precision Hydration
  • Roobar

Teams 2016

Start list for ÖTILLÖ The Swimrun World Championship 2016.

#Team nameTeam member 1Team member 2Nationality
1Team HEAD SwimmingOscar OlssonPaul KrochakSWE / CANWorld Champion 2015
2Swedish Armed ForcesLelle MobergDaniel HanssonSWE2nd ÖTILLÖ 2015
3Team EnvolJulien DentPeter PrestonAUS3rd ÖTILLÖ 2015
4Olanderswim.seJonas EkmanLars EkmanSWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
5Team Runfast77Fredrik AxegårdAlex FloresSWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
6swimrunART Odw.Frank MertinsSebastian BleitgenGERÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
7HippocampesChristophe Duval-KiefferFrancois BarouGBRÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
8Kirin RacingJonas Jarlmark NäfverHenrik MalmströmSWEÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
9Swimshop.seFredrik RosenholmMarcus AhlströmSWEÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
10Team Addnature/Heja StinaPetter AskergrenMårten VidlundSWESponsors
11Swimrunworld.com/UtbrytarnaKim QuarnströmFredrik BidevindSWESponsors
12Team AptumJohan LarssonOlof HäggströmSWEHöga Kusten Swimrun Winner 2015
13Team EmfitMika LuotoTeemu LemmettyläFINSolvalla Swimrun Winner 2015
14Team elit.seKnut AnderJoakim PeraniSWEÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
15RushteamGilbert CavedonPhilip MorelSUIÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
16The UnexpectedMorgan BergerJulien AntoineFRAÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
17California SwimrunAndy HewittDaemon AnastasUSATeam selection ticket
18Team BarmarksträningPer KreijLars NilssonSWETeam selection ticket
19AptavitaPierre RoquesClément RuizFRATeam selection ticket
20Kazeema EngsAngelo PerniolaJacopo DelpreteITATeam selection ticket
21TriathlonStore.fr Philippe BlancDidier MaurinFRATeam selection ticket
22Ulverston Tri ClubSimon ThompsonIain Smith-WardGBRTeam selection ticket
23Team Sportextreme.comJames PrattDaniel BeckerGBR / SWETeam selection ticket
24FredrikarnaFredrik StenmarkFredrik FloricSWETeam selection ticket
25SwimrunMagazine EuropeChristopher CampbellGrégoire EloyFRATeam selection ticket
26Helt Säkert ABTimmy StålnackeChristopher FranssonSWETeam selection ticket
27As a bliniMartin NilssonFredrik NilzénSWETeam selection ticket
28Team RetendoJens ApelgrenFred GabrielsonSWETeam selection ticket
29Tout au mentalSébastien ClerchNicolas CharrierFRATeam selection ticket
30Team CAMPZ.comAndré HookWolfgang GrohéGERMerit
31The German Sparkle PartyMarkus RösselFabian EberhardGERMerit
32Team NynäshamnsångbryggeriJoakim BrunzellHenrik FrondellSWEMerit
33Team LöplabbetHenrik WahlbergKlas WiréhnSWEMerit
34Surf&CoProtectJonathan RocqueAugustin MignereyFRAMerit
35BB RocketsBoris TomaszewskiBenjamin SoulieFRAMerit
36YO Running ClubBjörn RosenthalDaniel Adams RaySWEMerit
37TT SmartfishJon Okkelmo ThorpPhilip TavellNOR/ SWEMerit
38IbersSintu Vives BoschAlex RebésANDMerit
39Old TribaersFaris Al-SultanPeter OomGER / SWEMerit
40Team SamwellBobby OagTom PerchardGBRMerit
41Suunto SwimrunJuha LindforsAntti JärvenpääFINMerit
42Brussels Triathlon ClubDirk ZangenBruno BonnechereGER/ BELMerit
43Shanghai Triathlon ClubGuillaume LecallierRomain BabinFRAMerit
44Team AddnatureRasmus RegnstrandJonatan Torshall SvenssonSWEMerit
45Bfree AccountingAntti AntonovHenrik JaenssonFIN / SWEMerit
46Team Swimshop.se / ÅngaloppetStefano PrestinoniNils ZätterströmSWEMerit
47Team Teilweise LockerKnut BaadshaugMalte StaehrNOR / GERMerit
48Valhalla RacingLars FinangerDavid ThompsonUSAMerit
49CaledoniaFraser CartmellAndrew FargusGBRMerit
50Utö – Home of SwimrunJesper marsMats AnderssonSWEMerit
51Five FrogsMatthew EvansNicky ReesGBRMerit
52GranadäRoberto Nuño GuiradoPedro Romero FernándezSPAMerit
53Team BockholmenPeder SmithThomas FahlanderSWEMerit
54Puppy TS originalsHenrik RoströmMathias CibejSWEMerit
55Team Apollo SportsEmil MobergDaniel GiraySWEMerit
56frog ‘n’ krautThomas PignedeFelix HauptFRA / GERMerit
57Team Fjellsport.noOdd Ivar SolvoldVegard FurulundNORMerit
58Roden Triathlon ClubJohan WärméJohan NäsmarkSWEMerit
59Tri Running Passion – MizunoFrancois FontaineEric BerruerFRAMerit
60Orca MastersOriol GuillamonOla LagerströmSPA / SWEMerit
61The Sharks Issam IdjerouideneFrederic LamarcheFRAMerit
62WS 76/OakleyNiklas VallenholmJohan KarlöfSWEMerit
63Human AmbitionErik BlombergTobias MarklundSWEMerit
64SporterDmitri VoloshinLiviu CroitoruMDAMerit
65Guns & DentistsJoakim AxelssonFredrik Schriever-AbelnSWEMerit
66BBCJonathan HallBen LambertGBRMerit
67Oh CanadaKellan ScheirisJason BrittonCANMerit
68HEAD Swimming 2Kenny MeijerNils SvenssonSWEMerit
69 EnsolutionDag EkenståhlFredrik BernsSWETeam selection ticket
70Tyresö/Runby SwimrunnersBjörn Andersson Rune MilestadSWEÖTILLÖ development fund
71Envol powered by swimrunshop.comNicolas RemiresPontus LindbergFRA / SWE
#Team nameTeam member 1Team member 2Nationality
101
102
103HEAD SwimmingBibben NordblomMaja TeschSWE3rd ÖTILLÖ 2015
104Team PlejmoRenée HuuvaMona NilssonSWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
105Team UltraswimrunChristine AndersenJohanna WallenstenSWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
106Les sirènesSalli CarlfjordSabrina MauretteSWE/FRAÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
107Les poulettesLise DarfeuilleMarion PuechFRAÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
108sportextreme.comRosemary BydeIsobel JoinerGBRÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
109Girls Wot CanJenny RiceClaire WilsonGBRÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
110AddnatureKristin LarssonAnnika EricssonSWEHöga Kusten Swimrun Winner 2015
111Porkkala Swimrun-FinlandMaria SöderströmHenrika MalmströmFINSolvalla Swimrun Winner 2015
112CrossFit Täby EnduranceAnna MadsenEmelie NygrenSWETeam selection ticket
113Swimrun CoolTourNico GrossKathrin LösingGERTeam selection ticket
114Team Maxim FIVE SwedenPaula KirkegaardHelene PrattSWETeam selection ticket
115Good ‘NuffSara Mc LartyMisty BecerraUSAMerit
116Team Ice Bug UKNaomi ShinkinsPatricia RichardsonIRL/ ENGMerit
117M&MMalin BroströmMarie DaslerSWEMerit
118Team Icebug Ulrika ErikssonHelena SivertssonSWEMerit
119CuebidElisabet Pärsdotter WestmanAnnika ÅströmSWE
#Team nameTeam member 1Team member 2Nationality
201Apollo Sports/ HEAD SwimmingStaffan BjörklundMarika WagnerSWEWorld Champion 2015
202Team OrcaFanny Danckwardt-LillieströmPär KristofferssonSWE3rd ÖTILLÖ 2015
203Swimrunshop.comDiane SadikRickard BerglundSWE / SWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
204Outnorth adventure teamJoakim StenmanIlona SchoutenSWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
205Team SuuntoSanna DuvebrantRoger SjöstenFIN / SWEÖTILLÖ Swimrun Utö 2016
206BeloveTom RaliteElfie ArnaudFRAÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
207Team CarlanderskaChristina SundalDaniel SvenssonNOR / SWEÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
208Levallois Mixed StrengthFranck LavailMarion TosiFRAÖTILLÖ Swimrun Engadin 2016
209Team CarbonOskar DavidssonMartina ÅgrenSWEÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
210Team Helicopter Wing/Östgöta HelikopterUlrik PerssonMaggan PerssonSWEÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
211Aspria mixedMathilde HanuiseDavide MarianiBELÖTILLÖ Swimrun Isles of Scilly 2016
212Hofet goes swimmingFredrik NilssonStina SvenssonSWEHöga Kusten Swimrun Winner 2015
213Team Head&TridietMerja Kiviranta- MölsäMarkos MölsäFINSolvalla Swimrun Winner 2015
214Team Colting WetsuitsJonas ColtingElin LiljaSWERace Directors Choice
216Team MayaJohan YtterbergJonna YtterbergSWETeam selection ticket
2174-FunGöran WernqvistCamilla RenzSWETeam selection ticket
218Degeberga SwimRunnersTorbjörn FridolinLiselott HåkanssonSWETeam selection ticket
219ApoteaAnna HellströmMartin BelakSWETeam selection ticket
220Wolff-Wear SwimRunHelen MaalinnAndrew MacLeanEstonia/GBRTeam selection ticket
221Thule Adventure TeamAdriel YoungEva NyströmAUS/ SWEMerit
222The Ginja Ninja’sBryan AdamsSophia ChadwickCANMerit
223TallahasseeMattias FrithiofMikaela WallerSWEMerit
224Terrible TuesdaysFredrik ÅströmAmy AbrahamSWEMerit
225Team swimrunners-sport.comMaj-Britt KlokSøren EngholmDENMerit
226The Beauty and the BeastMaria FrånlundRalph PeekerSWEMerit
227:E-teamMarina IvanovaDmitry YahorauRUS / BLRMerit
228Happy Swimrun by OrcaJohan SkårbrattHanna NilssonSWEMerit
229X-Bionic FranceLaurent ValetteCamille MarchandFRAMerit
230Team Nordic TrailMatilda BertlinErik FroodeSWEMerit
231Rosenbaum StyleHanna JohanssonPhilip BerglöfSWEMerit
232Team Crawlkurser.comJohan JohanssonAnna SchlosserSWEMerit
233Sponsor
International partners
  • Head
  • Campz Addnature
  • Garmin
  • Vivo Barefoot